francúzske makrónky box

Zapnime si na chvíľku teleport a poďme sa spolu pozrieť do histórie francúzskych makróniek. Pripútajte sa, bude to jazda... pripraviť sa, pozor, vyrážame...

Ocitli sme sa v benátskom kláštore v období 9. storočia. Vidíme mníchov, ktorí stoja okolo dreveného stola a niečo vyrábajú. 

Sú to sušienky z bielkov mandľovej múky, ktoré sú síce bez príchute a náplne, ale majú medzi ľuďmi veľký úspech. Dokonca až taký, že ich začínajú predávať.

Ďalšia zastávka, obdobie renesancie. Tentokrát sme vo Florencii. Vidíte tie dámy s úzkym zošnurovaným pásom, vysokými goliermi a bohato zdobenými perlovými čelenkami?

Jednou z nich je aj Katarína Medicejská, štrnásťročné dievča, ktoré opúšťa svoju rodinu a milované Toskánsko. Je krehká a vystrašená, odchádza, aby sa už čoskoro stala manželkou budúceho francúzskeho kráľa.

Čo to má spoločné s našimi makrónkami ? 

Veľa. Katarína totiž milovala túto pochúťku až tak veľmi, že si život bez nej na francúzskom dvore nevedela predstaviť. 

Povráva sa, že práve ona makrónky priviezla do Francúzska ako spomienku na svoj domov. 

 

Putujeme spolu ďalej časom, tentokrát sa ocitáme v 20. storočí.  Nachádzame sa na parížskej ulici Royale, kde si práve mladý, hnedovlasý muž otvára svoje vlastné pekárstvo a dáva mu meno Ladurée. Na tvári mu je vidieť, že je nesmierne nervózny, dal do toho všetko. Buď to vyjde, alebo nie. A ono to vyšlo.

 Vyrába najlepšie makrónky široko ďaleko. O niečo neskôr podnik odkupuje bohatý muž menom Nicolas Holder a makrónka zažíva obdobie svojej slávy a lesku. Stáva sa z nej cukrovinka preslávená po celom svete.

Je načase presunúť sa teleportom naposledy.

Sme v roku 2019, mladá architektka s láskou k pečeniu si otvára svoju vlastnú továreň na radosť. 

Pečie tam tortycheesecakymakrónky

A tie makrónky, tie sú… ako tie pravé francúzske, z ozajstnej patisserie. 

Veď viete, tam u nás v Petržalke, na Znievskej 1

Z kvalitných surovín, tak akurát sladké, tak akurát plnené… Aj vegánske, ak chcete. 

Také, ktoré vás prenesú na Montmartre, do malej útulnej cukrárničky s vysunutou červenou strieškou, lemovanou malými blikajúcimi svetielkami.

 Áno, presne tam…

Referencia od zákazníka:

Toto bola TOPka, lepšie macarons v Bratislave a ani dokonca vo Francúzsku som nejedol. Recenzie nepíšem často, ale teraz sa som musel. ODPORÚČAM!
Adam Filaga
grafik a freelancer
0
hodnotenie - sú naj naj fantastickejšie..
5/5

Galéria k článku:

Zatvor menu
×
×

Cart