Makronky, makarónky, macaron vs macaroon, ako to vlastne je ? Co je spravne ? Bratislava

Máte radi záhady? Pokiaľ áno, dovoľte nám, aby sme vám naservírovali podivuhodný prípad francúzskych makaróniek. Alebo makróniek? To je oriešok. Vlastne makarónka. Teda makrónka. Echt… čo sme to… už vieme… ako to s týmto názvoslovím vlastne je?

Niektorí ich nazývajú makarónkami, iní makrónkami. Jedná sa však zakaždým o tú istú, malú okrúhlu cukrovinku? Alebo? Pokúsime sa to rozlúsknuť.

Ktorý názov je správny alebo Sherlock Holmes v podaní Sweettartu…

Pokiaľ prídete do kaviarne alebo cukrárne a dáte si okrúhly koláčik, zložený z mandľovej múky, vaječného bielka, cukru, spojený v strede plnkou… za chvíľku si už pochutnávate na typickej francúzskej cukrovinke, ktorej správny názov je v slovenčine MAKARÓNKA.

Milujú ju Francúzi, ale aj Taliani, Švajčiari… a vlastne celý svet. Poznáme nekonečné množstvo variácií, plniek, farieb. Pokiaľ by ste si stále neboli istí, nájdete ich aj na našom e-shope.

Aj my sami sme makarónkovému fenoménu podľahli. Ich pomenovanie je odvodené zo slova macaron. História koláčikov siaha až ku Kataríne Medicejskej, francúzskej kráľovnej, ktorá vraj makarónky tak veľmi milovala, že ich so sebou priniesla z Talianska, odkiaľ pochádzala. Francúzsky prezident ich miluje zaiste tiež, podoba jeho mena s touto cukrovinkou tomu nepochybne nasvedčuje.

Ak sú pre vás makarónky srdcovou záležitosťou, ale toto ste doteraz netušili, neprepadajte panike. Ani klasické slovníky ešte nepoznajú pojem makarónky, čo znamená, že ani ujo google nie je všemohúci. Dalo by sa povedať, že ide o nové slovo v slovenskom jazyku, preto sa zatiaľ aj na našich stránkach stretnete len s ich familiárnym názvoslovím.

Čo však taká MAKRÓNKA, existuje vôbec? V skutočnosti… áno. Tento názov však pomenúva inú pochúťku. Tá je zložená rovnako z vaječného bielka, cukru, hlavnou ingredienciou je ale kokos a jej meno je odvodené zo slova macaroon. Je mnoho príbehov, z ktorých sa každý snaží objasniť, kde sa tu táto cukrovinka vlastne vzala… jeden je však rozšírenejší ako iné. Vraj je to jednoducho americká príbuzná, svojej slávnejšej francúzskej sestry, makarónky. 

Či je to naozaj tak, to nech už pátrajú iní… Je jedno ktorú si vyberiete, bude to ako s prvou láskou.

Zamilujete sa. Najskôr pomaly, pomaličky, ako keď človek zaspáva, a potom zrazu celkom… úplne.

Galéria k článku:

This Post Has One Comment

Comments are closed.